Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pamiętnik narkomanki - Problematyka

Autorką i zarazem bohaterką książki pt.: „Pamiętnik narkomanki” jest Barbara Rosiek – pisarka, która ukończyła studia psychologiczne w Katowicach.

Książka przeznaczona głównie dla młodzieży wyrasta z autentycznych, bardzo osobistych relacji bohaterki i z zapisków przez lata prowadzonych przez Rosiek. W książce poruszonych zostało wiele ważnych problemów, m.in.: poczucia braku akceptacji ze strony otoczenia, a także bycia niezrozumianym; problem dojmującej i trudnej do przezwyciężenia samotności, problem braku porozumienia z rodziną, lekarzami, dawnymi kolegami, aż wreszcie popadnięcie w konflikt z prawem i toczenie straszliwej, wyniszczającej walki z uzależnieniem.

Autorka pokazuje, jak łatwo i w poczuciu zupełnej nieświadomości popada się w uzależnienie. Basia zaczyna brać narkotyki dla zabawy, początkowo chce tylko zaimponować swoim nowym znajomym. Za jakiś czas, gdy musi stawić czoła kolejnym życiowym problemom, sięgnięcie po narkotyki, które wywołują błogi stan nieświadomości, jest już dla niej czymś normalnym, przed czym wcale nie usiłuje się bronić. Zażywa więc coraz więcej i nawet nie orientuje się, kiedy w końcu staje się narkomanką. Dla zdobycia towaru jest gotowa niemal na wszystko (nie obawia się posunąć do kłamstwa, kradzieży czy znacznie gorszych rzeczy). Narkotyki zdają się przesłaniać jej całe dotychczasowe życie, jednocześnie spychając ją na dno, gdzie zatraca swoje człowieczeństwo i w poczuciu zupełnej  samotności toczy walkę przede wszystkim ze sobą. Dziewczyna tkwi jakby w letargu – to, co wcześniej ją cieszyło, nie ma już dla niej znaczenia. Ludzie i całe otoczenie stają się jej zupełnie obojętni. Choroba zdaje się zniewalać jej duszę i coraz bardziej ją przytłaczać.

Początkowo myślała jeszcze, że potrafi nad tym zapanować i w każdej chwili, jeśli tylko